Ucene, pritisci, preleti uz onu čuvenu Sir Olivera „cijena, prava sitnica”... nikad nisu bili strani ovdašnjoj političkoj sceni.Uostalom, o njima danas svakodnevno govore sami politički akteri, naravno uvek optužujući onu drugu stranu.
Kupoprodaja mandata, posebno na lokalnom nivou vlasti, ali i raspodela javnih preduzeća kao političkog plena, postala je deo ovdašnje „političke kulture”, jer takva politička praksa ne samo da ne doživljava iole ozbiljniju javnu kritiku, nego je gotovo postala i društveno prihvatljiva.
Naime, do sad niko zbog takvih postizbornih mešeteranja ili neprincipijelnih zaokreta nije platio cenu na izborima. Još samo da se kupoprodaje mandata oporezuju, pa da i tu sivu zonu uvedemo u legalne tokove.
Ucene, pritisci, preleti uz onu čuvenu Sir Olivera „cijena, prava sitnica”... nikad nisu bili strani ovdašnjoj političkoj sceni. Uostalom, o njima danas svakodnevno govore sami politički akteri, naravno uvek optužujući onu drugu stranu. Bilo ih je i kad su partije upravljale mandatima preko takozavnih blanko ostavki, kao što ih ima i danas kad su poslanci i odbornci neprikosnoveni vlasnici svojih mandata.
Međutim, ono što se na nivou lokalnih samouprava dešava poslednjih nekoliko meseci još ni kod nas nije viđeno. Političko upodobljavanje lokala postalo je mantra novih aktera republičke vlasti, koji su u taj proces ušli čak bez potrebe da mu daju bar privid demokratičnosti.
Otvoreno se, naime, obesmišljavaju lokalni izbori, a sve uz poruke da će one opštine i gradovi koji se upodobe imati „bolji prolaz do Vlade Srbije„, a, što će reći, i do republičke kase.
(opširnije u sutrašnjem izdanju Dnevnika)
izvor:dnevnik.rs
INFO SERVIS |
INFO CENTAR |
BRUSJANI NA VEZI |
O BRUSU |