Šta je to policijski čas?

Ocena korisnika:   / 0
NajlošijeNajbolje 

Pre bilo kakvog iznošenja razloga zašto ovo pišem, moram da napomenem da u potpunosti podržavam svaki oblik borbe protiv kriminala, protiv nasilja, kao i zaštite najmlađih.

Ono što nikako ne mogu da podržim je da oni koji nisu kriminalci, naslinici, niti bilo šta slično, treba da budu kolateralna šteta nespretnih zakona i uredbi.

U Kruševcu, kao i još nekim gradovima u Srbiji, uvedeno je ograničeno radno vreme kafića.
I ovaj korak je ok. Ali samo u određenim situacijama.

1. Kafić je u stambenoj zgradi.
Ovde nema primedbe. Zaista je nenormalno da glasna muzika svira posle 12:00, pa i posle 22:00 u stambenoj zgradi. Niko to sebi ne želi i niko i ne traži.

2. Buka koju kafić pravi je nesnosna.
I ovde. Potpuno se slažem. Psole 12:00 treba ograničiti buku. Smanjiti muziku, isključiti ako treba.

Ali šta ako kafić ne krši ove dve stavke? Šta je onda razlog da ne može da radi, na primer, do 02:00? Ko koga time štiti i od čega?

Kriminal?
Ne bih rekao da je ova mera uticala na smanjenje kriminala niti vidim ikakvu povezanost.

Alkoholizam?
Prošetajte noću do Bagdale, nekog parka ili samo do prvog zgodnog mesta i videćete koliko je ova mera sprečila opijanje. Naprotiv, umesto skupljeg pića u kafićima, sada se lepo kupi nekoliko kesa jeftinog piva u plastičnim flašama i opijanje traje i do jutra ako treba (još uvek nije uvedena i mera ograničavanja kretanja građana, možda ovo nekog podstakne)

Zaštita najmlađih, školaraca, maloletnika?
Pa po kojem zakonu smeju da budu u kafiću u kojem se služi alkohol, u bilo koje vreme? Ne smeju ni pre ponoći, tako da je ovo potpuno besmislena opaska.

U isto vreme, ono što zaista šteti najmlađima u Kruševcu je gotovo van kontrole. Igraonice se prepune. Umesto da se deca razvijaju u zdrave, društvene osobe, jedini sport kojim se bave je “Football manager” na računaru, a jedina socijalizacija je ona na društvenim mrežama. Još je gore to što im se izlazak u grad najčešće svodi na pljeskavicu, picu, topli sendvič… i dok se u celom normalnom, razvijenom svetu, vlasti bore upravo protiv gojaznosti, loših životnih navika, problemima asocijalnog ponašanja najmlađih usled previše vremena na internetu, kod nas se radi suprotno.

A šta su prave posledice ove zabrane?

Za početak… Posledica je to da jedan punoletan građanin, jedne slobodne države, nije zapravo slobodan da radi ono što mu garantuje povelja o ljudskim pravima: “Svako ima pravo na odmor i razonodu.” U gradu i državi gde je broj zaposlenih strašno mali, gde je “preživljavanje” svakodnevna borba, ono jedno mesto gde čovek može malo da se opusti, da zaboravi na probleme, ne radi onda kada mu je to potrebno. Iritiranje već dovoljno napetih ljudi teško da ikome ide na ruku.

Mladima treba zabava… Oni koji su doneli ove zakone su očigledno zaboravili da su i oni nekada bili mladi i živeli bez ovih ograničenja. Kada je poslednji put u Kruševcu održan normalan koncert? A normalno je da koncert traje i posle ponoći, i posle 01:00 ako treba, a ne da policija isteruje mlade onda kada im je najlepše.

I šta će ti mladi da urade? Pa pitajte one koji su se odselili, proverite koliko njih se vrati u Kruševac kada jednom ode za Beograd.

Nije zaposlenje jedini razlog zbog čega se mladi ne vraćaju u Kruševac.

Da li je neko zaista toliko naivan da misli da će mladi, sa svojih dvadesetak godina, kao jedinu prednost Beograda videti mogućnost zaposlenja?

Ne! U Beogradu ih ne isteruju iz kafića i sa koncerata. U Beogradu se koncerti zapravo održavaju! I traju dokle god je potrebno! U Beogradu se provode, lepo im je, zabavljaju se, uživaju.

Zabava je važan deo života i niko bez toga ne može svoj život smatrati dobrim! Ako je nema u Kruševcu, potražiće je negde drugo! Možemo biti licemeri i reći im da idu ako im se ne sviđa, ali da li iko normalan zaista to želi?

Sramota je za sve one koji vladaju gradom da se oni stariji sa setom sećaju vremena Slobe Miloševića. Ne u ekonomskom ili političkom smislu, već kulturno – muzičkom! Svake nedelje je bio po neki koncert, imalo je gde da se izađe, šta da se čuje i vidi, a grad je bio prepun ljudi.

Danas je Kruševac prazan, nema mladih u gradu, deluje kao grad duhova. Jezivo!

Ako neka stranka želi da na narednim izborima dobije ogroman broj glasova svih onih od 18 do 40 godina, pa i starijih, sve što treba je da obeća ukidanje ove besmislene odredbe (naravno, u skladu sa svim onim što je na početku navedeno).

Do tada, mladi će ovo zvati “POLICIJSKI ČAS”. I nema to veze sa policijom, policija samo radi svoj posao, ima veze sa onima koji su ovo uveli, onima koji ovo državaju na snazi, ali i onima koji  žele da dođu na vlast.

izvor:037ks.com, Ivica Đ.

Share
English French German Italian Portuguese Russian